
Parodontologija
Zubni kamenac predstavlja čvrste naslage na zubima koje nastaju taloženjem minerala iz pljuvačke u zubni plak koji se nalazi na površini zuba. On je vrlo tvrd, obično bele do tamno žućkaste boje. Najčešća lokalizacija zubnog kamenca je na unutrašnjim površinama donjih prednjih zuba i spoljašnjim površinama gornjih bočnih zuba. Na tim mestima su prisutni izvodni kanali pljuvačnih žlezda tako da se meke naslage brže mineralizuju i očvrsnu.
Skidanje kamenca pomocu aparata sa ultrazvukom danas predstavlja uobičajeni način skidanja kamenca sa zuba. Ona se radi ultrazvučnim aparatom. Vibracije koje stvara aparat prenose se preko jednog nastavka, zajedno sa vodom, na instrument kojim se uklanja kamenac.
Nakon uklanjanja kamenca neophodno je uraditi poliranje zuba, da bi površine zuba ostale glatke i da bi se sprečilo ponovno taloženje kamenca. To se radi četkicom i abrazivnim pastama i traje samo nekoliko minuta.
Uklanjanje kamenca se obično praktikuje na šest meseci, osim u slučaju izražene parodontopatije ili individualne sklonosti ka nakupljanju kamenca, kada se ova intervencija preporučuje i češće.
Parodontalni džep je najvažniji simptom parodontopatije. On se javlja kao posledica razaranja potpornog aparata zuba i lokalizovan je na mestu između korena zuba i kosti u kojoj se on nalazi. Na početku je potrebno ukloniti zubni plak i zubni kamenac. Kiretaža parodontalnih džepova predstavlja čišćenje parodontalnih džepova, tj. uklanjanje svog izmenjenog i oštećenog parodontalnog tkiva.